A rendszeres mozgás jó hatással van az egészségre, a külső megjelenésre, növeli az ember önbecsülését, stressztűrő képességét, jó hangulatot teremt.
A mozgásszegény életmód összefüggése betegségekkel
Az iparilag fejlett társadalmakban a népesség fizikai aktivitása jelentősen csökkent, általánossá vált az ülő életmód. A mozgásszegény életmód ugyanakkor önmagában is fokozza az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát; sőt, közvetlen összefüggés van az inaktivitás és a szív-érrendszeri betegségek okozta halálozás között.
A rendszeres mozgás élettani hatásai
A mozgás jótékony élettani hatásai széleskörűek: a rendszeres edzés fokozza a szív és a tüdő teljesítőképességét, csökkenti a szívizomzat oxigénigényét, aminek különösen nagy jelentősége van koszorúér-betegségben szenvedők számára. Ezenkívül rendszeres edzés hatására csökken a vérzsír-szint, a vérnyomás; az izommunka csökkenti a vércukorszintet, segít megőrizni a testsúlyt, és így kifejezetten előnyös hatású többek között például cukorbetegségben szenvedőknek, akik fokozottan veszélyeztetettek szív-érrendszeri betegségek tekintetében. Külön hangsúlyozandó, hogy a kedvező változások rendszeres mozgás esetén minden korosztályban (tehát a 65 éven felüliek körében is) kialakulnak. A rendszeres mozgás előnyös hatása olyanoknál is kimutatható, akiknél már kialakult valamilyen koszorúér-betegség: szívizom-infarktuson átesettek körében növekedett túlélést tapasztaltak azoknál, akik rendszeres testmozgást iktattak az életükbe.
Hogyan tudjuk életünbe a rendszeres mozgást beiktatni?
A mozgásszegény életmód megváltoztatásával kapcsolatban a legfontosabb tudnivaló, hogy ahhoz leginkább elhatározás szükséges, nem pedig pénz vagy idő.
A legfontosabb, hogy kezdje el, és ne hagyja abba!
Tehát a legjobb válasz az,
hogy rendszeres mozgással nagyobb terhelésnek kell kitenni a testet, de nemcsak a súlycsökkentés érdekében, hanem a testünk és lelkünk karbantartása érdekében.
Ideális esetben a testedzésre való ösztönzésnek már gyermekkorban el kellene kezdődnie, hiszen köztudomású, hogy az aktív gyermekekből energikus felnőttek válnak.
Mozogjon többet!
Kétféle testmozgás létezik – aerob és anaerob.
Az aerob gyakorlat gyorsítja a szívverést, és emeli a vér oxigénszintjét, megnöveli az energiát és az állóképességet. Felgyorsítja az anyagcserét is. Ilyenek az úszás, futás, kerékpározás és tánc. Ha valaki rendszeresen űz ilyen jellegű sportot, szervezetének anyagcseréje akkor is gyorsabb marad, amikor éppen nem folytat testgyakorlást.
Az anaerob testedzés, például a súlyemelés, az izmok tömegét növeli. Minél nagyobb az izomszövet aránya a zsírhoz képest, a test annál gyorsabban éget energiát. Az anaerob edzés ezenkívül erősíti a csontokat, ami segít megelőzni a csontritkulást; ez különösen fontos nők esteében, főleg olyanoknál, akik zsírszegény és kevés tejterméket tartalmazó étrenden vannak.
Testi és lelki feltöltődés
Az aktivitás hatást gyakorol az egész szervezetre. Testmozgás közben gyorsabb és erőteljesebb a szívműködés, felgyorsul a vérkeringés. Ennek hatására javul az anyagcsere, a salakanyagok gyorsabban távoznak a szervezetből, megakadályozva ezzel a zsírlerakódást, amelynek jelentős szerepe van a szívbetegség és szélütés kialakulásában.
Egy idő után a szívizomzat megerősödik, a szív teherbíró képessége nő, és kevesebb erőkifejtéssel nagyobb teljesítményre lesz képes.
Ugyanakkor csökken a vérnyomás is.
A tüdő és a légző rendszer szintén hatékonyan működik, kevesebb munkával több oxigént továbbít. Az izomzat gyarapszik, több energiát használ fel, másfelől a zsírszövet lebomlik és felhasználódik, csökkentve ezzel a felesleges zsír tömegét. Ezek a pozitív folyamatok növelik a szervezet energiaszintjét és az állóképességet. A csontok tömege szintén növekszik, gyarapszik, ezáltal csökken a csontritkulás kockázata.
A csoportos testmozgás javítja a koncentrációt, és elősegíti a lelki egyensúly kialakulását, éberebbé tesz, csökkenti a belső feszültséget.
Hívja el barátait, családtagjait, gyermekeit vagy munkatársait, hogy motiválják egymást, és együtt élvezzék a mozgás örömeit!
|