Mese, vagy mégsem?
2008.11.30. 20:18
Az idegen kultúra lassan, de biztosan szétszedte az ősi hagyományokat.
A zene az egy láthatatlan energia. A zene csak magyar nyelven zene.
leegyszerűsítve
A zen filozófia a lélek harmóniája. A zene a hangok harmóniája
Ha úgy hallgatunk zenét, hogy másokkal is hallatjuk akkor egy üzenetet küldünk a körülöttünk élőknek. Ugyanúgy, mint öltözetünkkel, alkotásainkkal.
Egy hangulatot, egy érzést, egy gondolatot, egy szellemiséget.
A zene veszélyes fegyver is lehet. pl. Irakban az elfogott muzulmánokat amerikai rock zenével vallatták, olyannyira, hogy sokan közülük beleőrültek. Tulajdonképpen zenével kínoztak.
És velünk már évtizedek óta ezt csinálják!
A MESE
Képzeljük el, hogy élt egy nép a nagy erdő sűrűjében távol a világ zajától.
Tisztelték az eget, a földet, a napot, a holdat, a tiszta vizű forrásokat ,és az erdőt ami táplálta őket. Békében éltek a teremtett világgal. Énekelték saját ősi dalaikat, azt zenélték, táncolták, mesélték, amit még ükapáiktól tanultak.
Egy napon érkezett egy messziről jött idegen, aki csillogó- villogó üveggyöngyöket osztogatott, és azt mondta az ámuló, bámuló törzs tagjainak, hogy elavult a ti zenétek, táncotok, éneketek. Hallgassatok külföldről jött muzsikát, mert az hozza a szabadságot. Táncoljatok, énekeljetek dobozból jött muzsikára tangót, mambót, rock-and- rollt, mert ez fejlettebb, mint a ti szégyellni való zenétek!
A törzs tagjai csak ámultak, bámultak, és ártatlanul elhittek mindent a messziről jött embernek.
Az öregek érezték, hogy nem lesz ez így jó, de a fiatalok hamar rákaptak az új módira. Leszólták a népükért aggódó öregeket, mert a csillogó új világ elkápráztatta őket. Csakhamar bevezették a zenélő, beszélő dobozt, a rádiót, a tévét, ami idegen zenével, a törzstől idegen szellemmel árasztotta el őket.
Mosta át az agyukat, nap, mint nap.
Az idegen kultúra lassan, de biztosan szétszedte az ősi hagyományokat.
A törzs tagjait már nem az isteneik, hanem az idegenek törvényei vezérelték, így elidegenedtek egymástól is. Idegeneké lettek.
A pénz, az önzés lett gondolataik ura.
A törzs fiatal, tapasztalatlan tagjai anyanyelvi szinten szívták magukba az idegen kultúrát, és már a sajátjuknak tekintették.
Elveszett a régi becsület, a tisztesség amit a régi időktől kezdve fontosnak tartottak. Oda lett. Elárulták a régit. Árulókká lettek. Elárulták magukat, és a csillogó csecse-becsékért elárulták a földjüket, az élőhelyüket, a népüket.
Elárulták egymást lelkiismeretlenül, mert a régi istenes életüket, a kölcsönös tiszteletet, felváltotta az önzés, a kivagyiság, a hazugság. Már nem volt saját zenéjük, táncuk, teremtő gondolatuk, énekes életük. Ők már nem ők voltak. Kivetkőzve az isteni harmóniából másokká, a másoké lettek.
A másság magával hozta a magányosságot.
Az idegenségtől idegesek lettek. Márpedig az aki ideges az izgul, aggódik, szorong, nyugtalankodik, mérgelődik, dühöng., tehát rosszat gondol. Rosszat gondolni, pedig rossz. Ennek a történetnek jó befejezést gondolni pedig jó, de hát ez rátok, reánk van bízva.
Ifjabb Csóri Sándor nyomán
Azzá válunk, amit magunkhoz veszünk.
Ételben, italban, ruházatban, kultúrában!
|